Category Archives: ÅHK

Drømmedag Final4

 

Så har I muligheden for at vinde billetter til jeres håndboldhold eller opgradere jeres lørdagsbilletter til en drømmedag med Jesper Nøddesbo.

📸Upload blot et holdbillede eller en kort holdvideo på Tophåndbold.dk/final4

⌨️Fortæl gerne Jesper Nøddesbo og Santander Consumer Bank hvorfor det netop er jeres hold, der skal vinde En Drømmedag til Santander Final4 i Jyske Bank Boxen d. 26. marts

📍Deadline 19. januar kl. 12.00

Sådan vinder I: 
 På Tophåndbolds app stemmes om bedste billede/video mellem d. 19. januar – 2. februar

 

Manager spillet EM 2022

I forbindelse med herrelandsholdets deltagelse ved EM, har vi s´følgelig igen oprette en liga.
Gå ind på holdet.dk hvor du gratis kan oprette dig som manager og lave dit eget super hold.
Herefter går du ind under Miniligaer, hvor du søger efter “ÅHK 1.liga”,  her skal du benytte koden 1998 til at tilmelde dit hold.

Vi ønsker dig held og lykke samt god fornøjelse hermed.

 

 

 

 

4. runde af Landspokalen

JHF har i dag foretaget lodtrækning til 4.runde af landspokalturneringen Santander Cup. Ålbæk HK der for første gang har såvel damerne som herrerne med fremme i 4.runde.
Begge hold har trukket en modstander fra 3.division og begge med hjemstavn i Aalborg.

Damerne skal møde AASI (Aalborg Studenternes IF), mens herrerne får fornøjelsen af Aalborg HK.
Begge kampe spilles i Ålbæk Idrætscenter og skal være afviklet senest 10.februar.

Kampene i 4.runde:

Herrer
Svenstrup/Godthåb JS – Fjerritslev IF 3.div
IK Frem S1 – Nibe HK 3.div
Ålbæk HK S2 – Aalborg HK 3.div
Støvring IF 3.div – Aars HK 2.div
1919 Aalborg JS – Hjallerup IF 2.div
Tornby IF 3.div – Nøvling IF 2.div
Hogager Hvam HK 3.div – IF Nordthy 3.div
Silkeborg-Voel KFUM 2.div – Alaestrup IF 2.div
Majdal-Halgård 3.div – Løgstør HK 2.div
HRH 74 3. div – Stoholm IF 2.div
Langhøj HB S1 – Nors BK 3.div
Kibæk IF JS – Farsø HK JS
BBS Sport, Aarhus JS – Nørre Djurs 2.div
Brabrand IF 3.div – Funder GF 3.div
Hasle KFUM 3.div – Hørning Håndbold 3.div
Tod.Mejl 3.div – AGF, Århus 2.div
Hornbæk SF, JS – VRI, Risskov 3.div
HK 73 Rask Mølle 3.div – Viby IF 2.div
Team Faverskov H 3.div – SIK 2.div
Gødvad GIF 3.div – Hammel GF 2.div
Hornslet IF S3 – JAI, Århus 3.div
HK2020  JS – Kolding HK 3.div
Børkop HK, JS – Hop. Marst. JS
Vejle HK 3.div – Give HB 2.div
Filskov IF 3.div – Rækker Mølle 2.div

 

Damer
Ålbæk HK S1 – AASI 3.div
Støvring IF S1 – Mejlby/Haverslev 3.div
Nøvling IF 3.div – Sæby HK 2.div
Valsgaard S1 – Trekroner 3.div
1919 Aalborg 3.div – Aalborg HK 2.div
Hjørring Håndbold 3. div – Vendsyssel Håndbold 1.div
Dall/Ferslev S1 – EH Aalborg 1.div
Aars HK 2.div – Hadsten Håndbold 1.div
HAI Ikast 2.div – Ringkøbing Håndbold, Liga
Alestrup IF S2 – HF Mors 3.div
NSK Håndbold 3.div  – Thy Håndbold 2.div
Søndermarken IK 2.div – Farsø KFUM 2.div
Skive FH 2.div – Bjerringbro FH 1.div
Hammel GF, JS – Odder Håndbold 3.div
ASA Århus 3.div – AGF Århus 1.div
Riis-Tebst JS – Brabrand IF 2.div
Gødvad GIF, JS – Hasle KFUM 3.div
BBS Sport Århus 3. div – Hornslet IF 2.div
Nørre Djurs S1 – JAI, Århus 3.div
Stavtrup  3.div – HEI 3.div
Hørning Håndbold 3.div – Søften GF 3.div
Brædstrup HK S1 – CHK Århus 3.div
Århus Femad 3.div – VRI, Risskov 2.div
Vejen HK, JS – Vejle HK 2.div
Team Haderslev, 3.div  – SønderjyskE 1.div
IF 92 Esbjerg 3.div  – Fredericia HK 2.div
Bramdrupdam, JS – Hærvejens HK 2.div
Hviding 3.div – Kolding HK 2.div
Ribe HK 3.div – Rækker Mølle 2.div
Hvide Sande HK, JS – Sif/Ansager 3.div
Erritsø  S1 – Sønderborg 3.div

Sæsonstart udskydes

Dansk Idrætsforbund og Dansk Håndbold Forbund bakker op omkring den af kulturministeriet udsendte opfordring, hvilket betyder følgende:

  • Ingen kampe og aktiviteter fra 19.december til 5.januar.
  • Planlagte kampe frem til og med 14.januar skal i forbindelse med den igangværende turneringsplanlægning flyttes og være afviklet senest 1.marts 2022.
  • Kun ved accept fra begge klubber kan der placeres kampe før lørdag den 15.januar.
  • Det er hjemmeholdets ansvar at flytte kampene. For at undgå en masse koordinering op mod jul, kræver flytningen ikke eninghed med udeholdet, men bliver der på et senere tidspunkt behov for at ændre kampdatoen, vil det kunne ske gebyrfrit.

Der vil desuden komme nye tidsfrister for afvikling af de pokalturneringskampe og cup-kampe, som bliver påvirket af ændringerne.

 

Herrerne klar til 4.runde

Ålbæk HKs herre gæstede onsdag aften Frejlevhallen, for at møde St. Restrup i 3.runde af Landspokalturneringen Santander Cup. Lad det være sagt med det samme, det blev en meget rodet og uskøn kamp. Hjemmeholdet kom bedst fra start og førte indtil midten af 1.halvleg, Ålbæk kom bedre med, uden på noget tidspunkt at finde sit eget niveau, kunne dog går til pausen foran 8-11.

Ikke fordi man på noget tidspunkt var i tvivl om kampens udfald, men der var mange der havde en total off-day og dermed blev ansvaret lagt på få hænder. Lars Vangsted var en af de der kunne, og ikke mindst ville vinde denne aften, og således gik forrest i begge ender af banen.

Ålbæk vandt kampen 26-20 og har dermed for første gang i klubbens historie kvalificeret et herrehold til 4.runde af landspokalturneringen, hvortil klubbens damehold også har kvalificeret sig.

 

Jyske resultater af 3.runde

Hornslet IF, S3 – AIA Tranbjerg S2                       28-23
THCØ Ølgod, JS – Kibæk IF JS                            24-27
Trelde GI S1 – Hoptrup-Marstrup IF JS                19-22
IK 1919 Aalborg JS – Aalborg Studenterne JS    30-21
SMIFF Harridslev S1 – IK Frem Sønderup S1       22-32
Århus Fremad S2 – BSS Sport Aarhus JS            22-25
St.Restrup IF S2 – Ålbæk HK S2                           20-26
ASA Aarhus S1 – Hornbæk SF, JS                        25-26
AIK Vejgaard S2 – Svenstrup-Godthåb JS          HUM
Ørum IF S2 – Farsø KFUM JS                                25-30
Snejbjerg SG&IF JS – Langhøj HB S1                   22-25
Sdr. Omme IF S2 – HSR Klarkring JS                   24-33
Jelling FS S2 – Børkop HK S1                                19-21
Filskov IF S1 – BBI Saxburg JS                              30-26

 

Login Form